W Michniowie odbyły się uroczystości upamiętniające 79. Rocznicę pacyfikacji Michniowa. 12-13 lipca 1943 roku Niemcy zamordowali 204 osoby: 102 mężczyzn, 54 kobiety oraz 48 dzieci, w wieku od 9 dni do 15 lat.

Uroczystości na komendę Roberta Mazura rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” uroczystej Mszy św. w intencji pomordowanych przewodniczył ks. Stanisław Picheta , proboszcz Parafii Wzdół Rządowy. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił działający przy Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” Chór „Senior” pod kierunkiem Natalii Nastiuk.

W uroczystościach udział licznie wzięli  mieszkańcy Michniowa, delegacje innych spacyfikowanych miejscowości z całej Polski,  kombatanci, samorządowcy, liczne poczty sztandarowe. Wśród gości byli m.in. doradca prezydenta Andrzeja Dudy Piotr Serafin, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, eurodeputowany Adam Jarubas i parlamentarzyści  Władysław Kosiniak - Kamysz, Kazimierz Michał Ujazdowski, Krzysztof Lipiec, Krzysztof Słoń, Marzena Okła - Drewnowicz, Agata Wojtyszek, Czesław Siekierski,  Marek Kwitek, Andrzej Kryj, Jarosław Rusiecki , marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wicewojewoda Rafa Nowak, dyrekcja Muzeum Wsi Kieleckiej.

Gospodarz uroczystości, marszałek Andrzej Bętkowski w swoim wystąpieniu stwierdził, że bestialsko pomordowani mieszkańcy Michniowa zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest strażnikiem i opiekunem pamięci o tysiącach bezbronnych ofiar zamordowanych przez okupantów niemieckich, sowieckich oraz nacjonalistów ukraińskich. Zbrodnicze represje z przeszłości powinny być przestrogą dla nas tutaj i teraz. Dziś słowa „nigdy więcej wojny” nie są tylko pustym pomnikowym frazesem. To nasza misja: ocalić prawdę od zapomnienia. Gdy umiera prawda, umiera też wolność, budzą się demony i zła historia się powtarza. Każda ofiara pokrzywdzona przez totalitaryzm nie może być zapomniana – dodał.

– To sanktuarium w Michniowie krzyczy i woła do wszystkich, którzy palą światło na grobach w wioskach rozsianych po całym kraju. W okresie II wojny światowej wieś polska dawała to, co najważniejsze, żywiła tych co w mieście i tych co w lesie. Wieś dała także ojczyźnie, która zmagała się z sowiecką i niemiecką okupacją 170 tysięczną armię, jaką były Bataliony Chłopskie – mówił z kolei wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Po okolicznościowych przemówieniach, z koncertem wystąpił Chór „Senior”, a  delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod Mogiłą Pomordowanych.

Dziś Michniów jest symbolem męczeństwa wszystkich wsi polskich z czasów II wojny światowej. Od 5 lat w rocznicę tych tragicznych wydarzeń, obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Organizatorem uroczystości byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach, Nadleśnictwo Suchedniów oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Patronat Narodowy objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Previous Next Play Pause
Teks i fot. Jacenty Kita