Wielkość tekstu i kontrast strony

80. rocznica pacyfikacji Michniowa

 

12 lipca w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyły się kulminacyjne uroczystości 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów. To także Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowiony przez Sejm 29 września 2017 roku.

Uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia pocztów sztandarowych. Po odegraniu „Mazurka Dąbrowskiego”, odprawiono Mszę Świętą w intencji ofiar zbrodni z 1943 roku oraz wszystkich mieszkańców wsi polskich, zamordowanych i poległych za Ojczyznę. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski. Mszę św. muzycznie oprawił Chór „Fermata” pod dyrekcją Ewy Robak.

W uroczystościach udział wzięli mieszkańcy wsi Michniów oraz świadkowie pacyfikacji z sołtys Alicją Mańturz. Obecne były władze państwowe i samorządowe, przedstawiciele kombatantów i służb mundurowych, poczty sztandarowe. Do Michniowa przybyli m.in. reprezentujący Prezydenta RP Andrzeja Dudę - Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący rady ds. rolnictwa o obszarów wiejskich minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus sekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki Anna Krupka, posłowie Władysław Kosiniak - Kamysz, Czesław Siekierski, Piotr Wawrzyk, Jan Łopata, Stefan Krajewski, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Arkadiusz Bąk, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, starosta skarżyski Artur Berus, prezydent Kielc Bogdan Wenta, prezydent Starachowic Marek Materek, burmistrz Suchedniowa Cezary Błach i Bodzentyna Dariusz Skiba.

Po nabożeństwie, w spotkaniu przed budynkiem Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich głos zabrali zaproszeni goście. List Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do obecnych w Michniowie uczestników uroczystości odczytał Jan Krzysztof Ardanowski: - Polska wieś w czasie II wojny światowej doświadczyła nieopisanych cierpień. Dziś wiemy o niemal tysiącu miejscowości, pacyfikowanych przez Niemców i Sowietów za pomoc udzielaną partyzantom, dywersję na tyłach wroga czy za ukrywanie Żydów. To autentyczność i prostota w sprzeciwie wobec szykan ściągała na mieszkańców wsi zemstę i okrucieństwo okupantów. Wioski stawały się łatwymi celami ataków, ginęli mieszkańcy, a gospodarstwa palono, niszczono, by nie został żaden ślad polskości i wolności. Mimo determinacji i pasji bestialskiego niszczenia, życie odradzało się z wielką siłą. Ci, którzy przetrwali, przywracali swoje osiedla, strzegli pamięci o zamordowanych, ich heroizmie, o martyrologii małych ojczyzn.

 – Oddając należny szacunek ofiarom stańmy w tym miejscu z refleksją, zadumą, ale i z nadzieją. Bo Michniów to nie tylko zagłada, ale także życie. Pamiętajmy, że Ci którzy przetrwali wojnę przez lata dbali o pamięć, o tych którzy zginęli. Dlatego wiemy kim były osoby, których nazwiska widnieją na płycie przy mogile. Wiemy gdzie mieszkały, gdzie pracowały, znamy nie tylko okoliczności ich śmierci, ale co najważniejsze możemy się dowiedzieć jak wyglądało ich życie – mówił marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

Delegacja władz samorządowych województwa z przewodniczącym sejmiku Arkadiuszem Bąkiem i marszałkiem Andrzejem Bętkowskim udali się pod pomnik „Pożoga Wołynia”, gdzie złożyli wiązankę kwiatów. Delegacji samorządu województwa towarzyszył przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta. Przypomnijmy, że świętokrzyscy radni 9 czerwca br., przegłosowali uchwałę, przyjmując Oświadczenie w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, które jest aktem potępienia Zbrodni Wołyńskiej i wyrazem głębokiej czci dla ofiar tych tragicznych wydarzeń.

Na zakończenie na mogile zamordowanych mieszkańców Michniowa złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalono znicz, a w Domu Ciszy w Mauzoleum odbył się także okolicznościowy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów kieleckiego Chóru „Fermata”.

Organizatorami uroczystości byli Marszałek województwa Świętokrzyskiego, Muzeum Wsi Kieleckiej, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Regionalbna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent Polski Andrzej Duda.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu MIEJSCA PAMIĘCI I TRWAŁE UPAMIĘTNIENIA W KRAJU 2023.

 

 

fot. Mariusz Łężniak i Jacenty Kita