Wielkość tekstu i kontrast strony

Doskonałe granie w dwustuletniej Zagrodzie Czernikiewiczów w ramach EDD

W sobotę, 16 czerwca w 220. letniej Zagrodzie Czernikiewczów w Bodzentynie, w ramach tegorocznej, 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, odbyło się wydarzenie pod nazwą „W Bodzentynie przy kiełbasie i przy winie”. Doskonale zagrała kapela „Bliżej Serca”, serwowano przepyszne regionalne przysmaki, a zabawa trwała do godzin wieczornych. Z oferty skorzystało ponad sto osób.

Bodzentyn słynie z doskonałej kiełbasy i lokalnych wyrobów wędliniarskich, do początku lat 90. także z produkcji „wina marki wino” w miejscowym Owinie. Do tych tradycji nawiązali organizatorzy sobotniego wydarzenia tj. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, którego oddziałem jest Zagroda, a które podlega Muzeum Wsi Kieleckiej.

Uczestników wydarzenia powitał dyrektor MWK Tadeusz Sikora, wśród przybyłych byli m.in. burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba, radny powiatowy Józef Szczepańczyk, mieszkańcy Bodzentyna i okolicy oraz goście m.in. z Warszawy, Lublina, Pruszkowa i Starachowic. O idei Europejskich Dni Dziedzictwa mówiła dr Justyna Staszewska, historyczka z Mauzoleum. Burmistrz Bodzentyna przypomniał lokalne tradycje prezentując butelkę legendarnego bodzentyńskiego wina musującego „Pieniawa”, doskonale znanego starszym mieszkańcom regionu. Wino jest własnością jednej z pań ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich „Leśnianie”, które przygotowało zastole. Królowały dania lat 70.: kapuśniak, sałatki warzywne, śledzie, prazoki oraz oczywiście lokalne wyroby wędliniarskie. Były też lokalne wypieki, owocowy kompot i owoce, prosto z pól i sadów.

W doskonały nastrój, któremu sprzyjał klimat miejsca, zebranych wprowadziła kapela „Bliżej Serca” z Bliżyna pod kierunkiem Adama Młodawskiego (akordeon). Poza nim, zagrali: Dariusz Figarski – akordeon, Ryszard Kucewicz – bębenek oraz Leszek Steć – skrzypce. Zabawa trwala do godzin wieczornych.

Zagroda w Bodzentynie jest najstarszą i jedyną tak kompleksowo zachowaną małomiasteczkową zagrodą znaną z terenów Kielecczyzny. Jej najstarsze elementy pochodzą z 1809 roku, pozostałe trzy zostały dobudowane do domu. Izby mieszkalne pochodzą z lat 1870 i 1920. W ostatnich latach, dzięki środkom z ROP została zmodernizowana. Po zawirowaniach związanych z pandemią, cieszy się coraz większym zainteresowanie zwiedzających. Do połowy września odwiedziło ją ponad dwa tysiące turystów, zorganizowano osiem wydarzeń kulturalnych dedykowanych mieszkańcom miasteczka i turystów.