Wielkość tekstu i kontrast strony

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej – oddział Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie włącza się w tegoroczną, 31. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzoną w tym roku pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. 4 września z udziałem dyrektora MWK Tadeusza Sikory w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach odbyła się konferencja prasowa promująca wydarzenie. Do udziału w największej tego typu inicjatywie w Europie zaprosił marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

W tym roku wydarzenia organizują także m.in. Teatr im. S. Żeromskiego, Teatr Lalki i Aktora “Kubuś”, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Św., Zamek Królewski w Chęcinach, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, Zamek w Chęcinach, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny “Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, stowarzyszenia i ośrodki kultury.

Bodzentyn od lat słynie z tradycyjnych wyrobów wędliniarskich – w tym ze słynnej kiełbasy bodzentyńskiej. W latach 70. i 80. w miejscowości funkcjonował Zakład Przetwórstwa Owocowo Warzywnego „OWIN” słynące z produkcji wina owocowego. Do tego nawiązuje wydarzenie przygotowywane w Zagrodzie. Odbędzie się ono pod nazwą „W Bodzentynie przy kiełbasie i przy winie”. Poza degustacją potraw – spotkanie umili m.in. występ kapeli ludowej.

 

Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promocja dóbr kultury pośród lokalnych społeczności oraz zbliżenie do siebie jego organizatorów na poziomie lokalnym oraz międzynarodowym. W kolejne dwa weekendy września można bezpłatnie zwiedzać najciekawsze zabytki i korzystać z szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych. Na uczestników czekają warsztaty, spotkania, rajdy, wystawy, koncerty, pokazy i wiele innych atrakcji, dzięki którym można lepiej poznać i zrozumieć historię oraz kulturę lokalną, regionalną i narodową. Dziedzictwo niematerialne – w odróżnieniu od zabytków, historycznych budowli i obiektów, to m.in. dawne umiejętności, ginące rzemiosła, zwyczaje, obrzędy.

Świętokrzyska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w najbliższy piątek 8 września podczas gali wręczenia Świętokrzyskich Nagród Muzealnych im. Tadeusza Włoszka w Kielcach.