Michniowianie i leśnicy 13 lipca upamiętnili drugi dzień pacyfikacji wsi przez Niemców w 1943 roku. Tego dnia uroczystości miały charakter religijny, lokalny.

Rozpoczęto od złożenia przez pracowników Lasów Państwowych kwiatów pod Mogiłą Pomordowanych.

W Domu Ciszy uczestników uroczystości powitała kierownik Mauzoleum Ewa Kołomańska, okolicznościowy wiersz „Pamięć i cześć” poświęcony ofiarom pacyfikacji Michniowa wyrecytowała Anna Nowrycka, po czym nabożeństwo w intencji ofiar tych tragicznych wydarzeń odprawił ks. proboszcz Stanisław Picheta, ks. Franciszek Berak, kapelan leśników oraz ks. Dariusz Stanisław Kowal. Ks. kapelan apelował do polityków, aby uczcili pamięć ofiar pacyfikacji i nie wykorzystywali ich do bieżących celów politycznych, a w homilii nawiązując do wydarzeń sprzed 79. lat oraz obecnej sytuacji na Ukrainie. Przypomniał, że ludzie są stworzeni do czynienia dobra.

Po nabożeństwie odbyła się Leśna Droga Krzyżowa, podczas której przy pomniku upamiętniającym zamordowanego 12 lipca 1943 roku leśnika Władysława Wikłę i jego rodzinę odprawiono Mszę św. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Wśród obecnych na uroczystości byli m.in. poseł Dariusz Bąk, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, radna wojewódzka Agnieszka Buras, radna rady miejskiej Małgorzata Kuszewska oraz mieszkańcy Michniowa i leśnicy.

Na zakończenie dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak podziękował mieszkańcom Michniowa z sołtys Alicją Mańturz oraz kierownictwu Mauzoleum z kierownik Ewą Kołomańaską za troskę i pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 79. lat. Podziękował również nadleśniczemu Piotrowi Fitasowi oraz leśniczemu Eugeniuszowi Bugale za upamiętnianie leśników poległych w czasie II wojny światowej.

Previous Next Play Pause
Tekst i fot. Jacenty Kita