Uroczysta Gala wręczenia Świętokrzyskich Nagród Muzealnych im. Tadeusza Włoszka odbyła się 9 września w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. To trzecia edycja nagród, które przyznaje Zarząd Województwa Świętokrzyskiego w dziedzinie muzealnictwa. Uroczystość odbywała się w ramach Wojewódzkiej Inauguracji 30. Europejskich Dni Dziedzictwa. Zgodnie z uchwałą nr XXX/407/21 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, nagroda przyznawana jest za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej w następujących kategoriach: Wystawa, Publikacja, Edukacja oraz Konserwacja Zbiorów.

W tym roku nagrody otrzymali:

- Mieczysław Bąk – w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek świętokrzyskiego muzealnictwa w kategorii „Konserwacja Zbiorów” za konserwację kościoła św. Rocha w Mroczkowie oraz przykościelnej dzwonnicy;

- Marcin Kolasa w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek świętokrzyskiego muzealnictwa w kategorii „Edukacja Muzealna” za „Pocztówki z Kielc”;

- Zespół Pracowników Muzeum Zamkowego w Sandomierzu w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek świętokrzyskiego muzealnictwa w kategorii „Publikacja” za „100 lat Muzeum Zamkowego w Sandomierzu 1921-2021”;

- Krzysztof Myśliński oraz Leszek Dziedzic w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek świętokrzyskiego muzealnictwa w kategorii „Wystawa” za „Splendro Cathedralis”

Nagroda ma charakter pieniężny.

Dodatkowym wyróżnieniem, w postaci płaskorzeźby, jest nagroda honorowa „Za Działalność Muzealną”. Otrzymało ją Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu - Dom Długosza w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek świętokrzyskiego muzealnictwa w kategorii „Nagroda Honorowa” za „Działalność Muzealną”;

Nagrody wręczyli: senator Krzysztof Słoń, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś oraz członek zarządu województwa Marek Bogusławski.

W gali uczestniczyli m.in. dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora, zastępca dyrektora Jarosław Karyś, gospodarz terenu – burmistrz Suchedniowa Cezary Błach oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych z całego regionu.

Galę uświetnił koncert zespołu LeonVoci zespół ze Lwowa, założony w 2015 roku przez Nazara Tatsyshyna – lidera kwartetu. W tłumaczeniu z języka włoskiego oraz hiszpańskiego  LeonVoci oznacza „Głosy lwów” lub „Głosy Lwowa”. Muzycy popularyzują muzykę klasyczną przez śpiew operowy na współczesną manierę. Największe światowe przeboje musicalowe, znane arie operowe oraz najpiękniejsze światowe hity wykonują z wielką klasą i prawdziwym profesjonalizmem.

Świętokrzyska Nagroda Muzealna im. Tadeusza Włoszka upamiętnia jej patrona –zasłużonego dla naszego regionu kustosza i regionalistę.

Previous Next Play Pause