Noc Muzeów w Zagrodzie Czernikiewiczów

 

W ramach Nocy Muzeów 13 maja w Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie zorganizowano wydarzenie zatytułowane „Przednówek - ciężki okres rocznego rytmu wsi”. Przybyłych powitali dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora oraz dyrektor Biblioteki Publiczna im. Adeli Nawrot  i Centrum Kultury w Bodzentynie Marcin Sikorski.

Całość spotkania podzielona była na dwa bloki tematyczne. W pierwszym usłyszeliśmy prelekcję Aleksandry Imosy, w drugiej odbył się pokaz kulinarnych potraw z początku XX wieku przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Katarzynianki” z Świętej Katarzyny.

Dania nawiązywały do dostępnych produktów na wsi w tym okresie opierając się na resztkach zapasów oraz roślinach zbieranych przez gospodynie na łąkach i obrębie wiejskiej zagrody. Na stole znalazły się m.in. zupa szczawiowa, pierogi vege, pierogi ze szpinakiem, pierogi z prażonym jabłkiem, pierogi z ziemniakiem i betką, chleb ze smalcem, ciasto domowe i dżemy.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu Biblioteki Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie wraz z partnerem Fundacją PZU pod nazwą „Cztery pory roku na wsi i w zagrodzie chłopskiej”.

Kolejne spotkanie odbędzie się 26 sierpnia.