Wielkość tekstu i kontrast strony

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w kraju

 

80. rocznica pacyfikacji Swaryszowa

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2017 ustanowił nowe święto państwowe – 12 lipca -Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To wyraz pamięci i hołdu dla mieszkańców polskich wsi za ich heroiczne poświęcenie w czasie II wojny światowej.

Data tego święta nawiązuje do dnia 12 lipca 1943 roku, kiedy to niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona.

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w gminie Sędziszów odbyły się w dniu 12 lipca br. na cmentarzu Ofiar Egzekucji z 1944 r. w Swaryszowie. Uczestnicy odśpiewali Hymn Państwowy. Burmistrz Sędziszowa Pan Wacław Szarek wygłosił okolicznościowe przemówienie. Wspólnej modlitwie w intencji wszystkich poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców polskich wsi przewodniczył ksiądz Marcel Musiał. Następnie delegacje złożyły u stóp pomnika wieńce oraz zapalono znicze.

Program artystyczny zaprezentował Pan Leszek Wawrzyła.

Gmina Sędziszów włączyła się w obchody Roku Pamięci Martyrologii Mieszkańców Wsi Polskich ustanowionego przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.

Tegorocznym obchodom rocznicy pacyfikacji Michniowa towarzyszy symbol „Kwiat rumianku michniowskiego” – dwa czerwone płatki rumianku to dwa krwawe dni pacyfikacji Michniowa, a całość skomponowana w biało-czerwone barwy narodowe.

Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej Pana Tadeusza Sikory, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie przekazało gminie pamiątkowe odznaki, które zostały wręczone zebranym.

Tekst i zdjęcia - Urząd Miejski w Sędziszowie

80. rocznica pacyfikacji Kozenina i Kamilówki

10 lipca strażacy  (powiat opoczyński) upamiętnili 80. rocznicę brutalnej, niemieckiej pacyfikacji Kozenina i Kamilówki z 1943 r. Pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kozeninie obecni byli także sołtysi Kozenina i Kamilówki, dyrektor szkoły oraz grupa mieszkańców naszych miejscowości. Pamięć ofiar tej represji uczczono symboliczną minutą ciszy, przedstawiony został także historyczny rys tych wydarzeń. Następnie delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze. W poniedziałek tragiczne wydarzenia w Kozeninie i Kamilówce upamiętniła także delegacja Urzędu Gminy Sławno na czele z wójtem Tadeuszem Wojciechowskim. Uroczystości w Kozeninie wpisały się w obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, który od 2017 roku jest świętem państwowym.

10 lipca 1943 r. wczesnym rankiem niemieckie oddziały okupacyjne okrążyły Kozenin i Kamilówkę. Znaczna część mieszkańców została siłą zapędzona do nieistniejącego już budynku miejscowej szkoły. Niemcy na podstawie wcześniej przygotowanej listy wyłonili grupę 33 mężczyzn (w tym kilkunastoletnich chłopców) przeznaczonych do wywózki. Byli to członkowie naszych rodzin, nasi ojcowie i dziadkowie. Wyznaczeni zostali załadowani na samochody ciężarowe i przewiezieni do Tomaszowa Mazowieckiego. Stamtąd większość z nich trafiła do obozów koncentracyjnych. Przeżyć zdołało jedynie czternastu.

Tego dnia, w czasie obławy od kul okupanta zginęły trzy osoby: Bolesław Franczak, Jan Fidelus i Władysław Kędziora.

Zamordowani w więzieniu w Tomaszowie Mazowieckim zostali: Stanisław Krzysztofik i Wawrzyniec Karwat.

Zamordowani w obozach koncentracyjnych: Józef Benesiewicz, Stanisław Benesiewicz, Franciszek Benesiewicz, Jan Chmal, Franciszek Franczak, Jan Kędziora, Józef Kędziora, Stanisław Kędziora, Władysław Kędziora, Józef Oleksik, Michał Oleksik, Piotr Oleksik, Władysław Oleksik, Józef Oleksik, Antoni Oleksik, Stanisław Ruś, Władysław Woźniak i Walenty Woźniak.

Trzeba pamiętać, że ofiarami niemieckiej pacyfikacji Kozenina i Kamilówki z 10 lipca 1943 r. stały się także najbliższe rodziny wywiezionych i zamordowanych, które utraciwszy swoich ojców, mężów, braci, cierpiały często głód i biedę.

Cześć Ich pamięci!

Tekst i zdjęcia -  OSP Kozenin

80. rocznica wsi Michniów listy upamiętniające

Przegląd prasowy z uroczystości:

https://starachowice.eu/aktualnosci/9210-80-rocznica-pacyfikacji-w-michniowie

https://www.newsweek.pl/historia/80-rocznica-pacyfikacji-michniowa-zrozumialam-ze-wszyscy-musimy-zginac/y0cnwre

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/80-rocznica-zaglady-mieszkancow-wsi-michniow-podniosle-przemowy-i-masa-wiencow-zobaczcie-film-i-zdjecia/ar/c1-17715775

https://www.powiat.kielce.pl/starostwo/aktualnosci/Obchody-80.-rocznicy-pacyfikacji-Michniowa-w-Mauzoleum-Martyrologii-Wsi-Polskich/idn:11646

https://wielun.naszemiasto.pl/obchody-dnia-walki-i-meczenstwa-wsi-polskiej-2023-w/ar/c1-9391571

https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=63E5B9F8B2DBF7ACC12589E1004E8962

https://www.facebook.com/straznicypamieci/posts/pfbid0b2BD1SopBo3L5TMiwrw5KawDyTPk2uT2PypuYNVB9ghtk5JwBEbjG2mBASDEqvaal

https://fb.watch/lQX8I07X1O/

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0CCYsR7RLLzZb99pMGqVVmjRDXvZRvekzwbv5dq9BJ3ThkoM3L45kpiw7tkEW3sHVl&id=100090905424158