Wielkość tekstu i kontrast strony

Wizyta młodzieży polskiej i niemieckiej w Mauzoleum

- To rewizyta młodzieży niemieckiej, my byliśmy tam w kwietniu br. W ramach projektu uczniowie z wymienionych szkół  odwiedzili miejsca pamięci nawiązujące do wspólnej historii Polski i Niemiec. Podczas wizyty w Berlinie młodzież zobaczyła m. in. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Holocaust-Mahnmal) podczas II wojny światowej, pomnik pomordowanych Sinti i Romów, Bebelplatz - plac będący świadkiem drastycznych poczynań hitlerowskiej propagandy jak słynne palenie książek 10 maja 1933 roku. Na trasie odwiedzanych miejsc znalazły się również siedziba niemieckiego parlamentu Reichstag, Brama Brandenburska, Checkpoint Charlie - w każdym z tych miejsc polscy i niemieccy nauczyciele przybliżali młodzieży historię z nimi związaną - mówi Jacek Jaros, nauczyciel historii w Słowackim.

- Mauzoleum w Michniowie pokazuje nam II wojnę światową, w szczególności tragedię polskiej wsi, za pomocą architektury, światła i dźwięku - powiedział do młodzieży dyrektor Tadeusz Sikora. Merytoryczną pomocą podczas zwiedzania służyły dr Katarzyna Jedynak, dr Justyna Staszewska i Agnieszka Malinowska.

Z młodzieżą spotkał się też wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Tomasz Jamka podkreślając wyjątkowość Mauzoleum dla pamięci historycznej obu narodów.

Podczas spędzonego tygodnia w świętokrzyskim młodzież uczestniczyła w zajęciach z różnych przedmiotów  a polscy opiekunowie mogli zapoznać się ze szczegółami funkcjonowania placówki. W programie wymiany znalazło się również zwiedzanie regionu świętokrzyskiego m.in. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi oraz sanktuarium na Świętym Krzyżu oraz Park Etnograficzny w Tokarni.

Program współpracy uzyskał wsparcie merytoryczne Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.

djmedia:53
Tekst i fot. Jacenty Kita