Wielkość tekstu i kontrast strony

 Nastąpiło włamanie na konto Muzeum Wsi Kieleckiej

na platformie Facebook.

W związku z powyższym prosimy uważać na materiały oraz linki umieszczane przez profil Muzeum na platformie, gdyż mogą być to treści szkodliwe.

81. rocznica Pacyfikacji Wsi Michniów oraz Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca 2024 roku w Michniowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji tej miejscowości dokonanej przez Niemców w czasie II wojny światowej. W tym roku mija 81. lat od tych tragicznych wydarzeń. 12 lipca to także Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczystość zgromadziła rodziny pomordowanych i mieszkańców Michniowa, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, instytucji społecznych i kulturalnych, szkół.

Uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia pocztów sztandarowych. Po odśpiewaniu hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego”, odprawiono Mszę Świętą w intencji ofiar zbrodni z 1943 roku oraz wszystkich mieszkańców wsi polskich, zamordowanych i poległych za Ojczyznę. Eucharystii przewodniczyli ks. Stanisław Picheta, proboszcz Parafii Wzdół Rządowy i ks. Jacek Kopeć- ksiądz, Dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej imienia Świętego Stanisława Kostki w Kielcach. Oprawę nabożeństwa zapewnił Chór „Con Passione” pod dyrekcją Michała Kopcia.

Głos zabrali: Pani Katarzyna Korus, dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej, organizatora dzisiejszej uroczystości, Pan Andrzej Pruś, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, organizatora dzisiejszej uroczystości, Pan Grzegorz Socha, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, organizatora dzisiejszych uroczystości, który odczytał list od Pana Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Przesłanie do uczestników dzisiejszej uroczystości skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Przesłanie odczytał Pan Minister Jan Krzysztof Ardanowski, Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju. Głos zabrał również Pan Józef Bryk, wojewoda świętokrzyski oraz Pan Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz Pan dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Po wystąpieniach zaproszonych gości, nastąpiło złożenie wieńców przy mogile pomordowanych Michniowian, a po zwiedzaniu Mauzoleum czuwanie modlitewne przy kaplicy św. Małgorzaty zorganizowane przez mieszkańcow Michniowa. Bardzo dziękujemy za współpracę.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Zapraszamy jutro (13.07) na dalsze obchody 81. Rocznicy Pacyfikacji Michniowa o godz. 15.00 Msza św. w intencji pomordowanych w kapliczce św. Małgorzaty.

***

W Michniowie w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. miały miejsce dramatyczne wydarzenia. Wieś została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne. Okupanci wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, z których dziesięcioro miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc niesioną oddziałom partyzanckim oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Niemcy nie zamordowali jedenastu osób, wobec których mieli konkretne podejrzenia o podziemną działalność. Osoby te zostały wywiezione do KL Auschwitz, gdzie sześcioro z nich zginęło. Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy. Wieś, po ograbieniu, została doszczętnie spalona. Zabroniono jej odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

Wieś stała się symbolem męczeństwa ludności 817 wsi spacyfikowanych przez okupanta w granicach administracyjnych dzisiejszej Polski. Historycy szacują, że na terenie Polski w okresie okupacji niemieckiej rozmaitymi formami represji zostało dotkniętych ponad 10 tys. wsi, 2,125 mln osób narodowości polskiej zamordowano w pacyfikacjach lub zabito w więzieniach, obozach i podczas egzekucji. Wiele osób straciło życie w innych okolicznościach, będących pokłosiem akcji pacyfikacyjnych.

W 2017 roku dzień 12 lipca ustanowiono świętem państwowym – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.