WARSZTATY W MAUZOLEUM
Mauzoleum martyrologiczne to szczególne miejsce, w którym młodzież poza ogólną historią II wojny światowej poznaje również mniej znane losy mieszkańców wsi z czasów okupacji. Warsztaty edukacyjne w Mauzoleum mają na celu nie tylko ugruntowanie wiedzy historycznej, ale również skłonienie do refleksji. Ponadto wzbogacenie ich o zadania manualne i artystyczne pozwala młodzieży na twórcze podejście do tematu.
- Czas trwania: ok. 2 godz.
- Cena 16 zł od osoby, oprowadzanie w ramach warsztatów grupa do 20 osób.
- Realizowane w dni powszednie od wtorku do piątku.
- Skierowane do młodzieży szkół podstawowych (klas VII i VIII) oraz ponadpodstawowych zgodne z podstawą programową.
- Konieczna wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 41 254 51 62 wew. 14 lub adresem mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
- Po dokonaniu rezerwacji należy wypełnić formularz zamówienia i przesłać go na adres mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub dostarczyć osobiście w dniu warsztatów.
- Uczestnictwo w warsztatch jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu warsztatów oraz Regulaminu rezerwacji usług.
Warsztaty edukacyjne:

„Pamięć nie umiera nigdy – Michniów 1943”
Celem warsztatów jest zapoznanie młodzieży ze stratami materialnymi, gospodarczymi i społecznymi poniesionymi w Polsce na skutek II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Michniowa i jego roli, jako symbolu 817 miejscowości spacyfikowanych w latach 1939-1945. W części warsztatowej uczestnicy wypełnią dokumenty pochodzące z czasów okupacji. Następnie uwzględaniając wiek uczniów oferujemy: quiz połączony z układanką puzzlową lub nagranie przez młodzież krótkiego filmu o Mauzoleum propagującego historię wśród
młodych ludzi.
„Wojna oczami dziecka”
Celem warsztatów „Wojna oczami dziecka” jest przedstawienie historii dzieci uwikłanych w działania wojenne. Prowadzący poruszy aspekt braku prawa do nauki, przymusowej pracy dzieci, ich germanizacji i indoktrynacji ze strony okupantów. Podkreślona zostanie działalność dzieci
w Armii Krajowej, Szarych Szeregach oraz ich indywidualne bohaterstwo. W części warsztatowej uczestnicy wypełnią zeszyt „Mój dziennik”, w którym zapoznają się ze źródłami historycznymi pisanymi oraz ikonograficznymi.
„I tak to się zaczęło...!”
Dlaczego właśnie w tym miejscu znajduje się Mauzoleum? Kim była Marianna Grabińska? Czym była Izba Pamięci Narodowej? Na te i wiele innych pytań podczas warsztatów „I tak to się zaczęło…” poszukamy wspólnie odpowiedzi. Warsztaty rozpoczną się od dyskusji na temat historii powstania Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie, jako miejsca pamięci. Następnie po zapoznaniu się z jego historią ich uczestnicy zaprojektują logo dla mauzoleum. Warsztaty będą prowadzone na wystawie stałej Mauzoleum (Antresola) i w Sali Wystaw Czasowych.
„Nigdy więcej wojny!”
Podczas zwiedzenia wystawy uczestnicy zapoznają się z wybranymi zdjęciami i plakatami propagandowymi. Jak badać źródła ikonograficzne? Czym jest propaganda? Wspólnie zastanowimy się, jaką moc mają obrazy wizualne w czasie wojny. W części warsztatowej na płótnach uczestnicy namalują obraz propagujący pokój pod hasłem „Nigdy więcej wojny”.
Gra historyczna „Oblicza wojny”
Warsztaty przybliżają dzieciom i młodzieży szkolnej przebieg, skutki oraz starty materialne, jakie podczas II wojny światowej poniosła
Polska. Uczestnicy warsztatów poznają również jej wpływ na społeczeństwo polskie znajdujące się pod dwiema wojennymi okupacjami. Gra rozgrywa się na ekspozycji stałej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.