Wielkość tekstu i kontrast strony

 Nastąpiło włamanie na konto Muzeum Wsi Kieleckiej

na platformie Facebook.

W związku z powyższym prosimy uważać na materiały oraz linki umieszczane przez profil Muzeum na platformie, gdyż mogą być to treści szkodliwe.

Badanie strat wojennych - podsumowanie 2023 roku

„Straty w obiektach sakralnych w Diecezji Sandomierskiej w czasie II wojny światowej” to dwuletni projekt badawczy realizowany w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Archiwum Diecezji Sandomierskiej.

W Michniowie odbyła się konferencja, na której zaprezentowano pierwsze efekty dociekań historyków. –To już drugi tego typu projekt realizowany przez historyków z Mauzoleum. Pierwszy dotyczył strat wojennych diecezji kieleckiej. Badaniami objętych jest 10 dekanatów:

koprzywnicki, konecki, kunowski, opatowski, radoszycki, sandomierski, słupski, staszowski, wąchocki oraz zawichojski – mówiła koordynator projektu Ewa Kołomańska zapraszając jednocześnie do obejrzenia filmu promującego projekt.

Po projekcji głos zabrała dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Katarzyna Korus: - Jesteśmy pierwszą instytucją, którą podjęła się zadania badania strat wojennych w obiektach sakralnych w regionie świętokrzyskim. Projekt został bardzo wysoko oceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymaliśmy na jego realizację kwotę, o którą wnioskowaliśmy, to jest 94 tys. zł. Całkowita wartość projektu wynosi 131 tys. zł. Jego zwieńczeniem będzie konferencja naukowa oraz wystawa, które zostaną zrealizowane w 2024 roku roku.

Dyrektor Biblioteki i Archiwum Diecezji Sandomierskiej ks. Piotr Tylec, poinformował o dotychczasowych efektach badań historyków, którzy zidentyfikowali ok. 150 obiektów utraconych w czasie wojny. - Chcemy dokładniej określić zniszczenia budynków sakralnych. Nie tyle, czy zburzono 30, 50, czy 70 proc. kościoła albo kaplicy, lecz co dokładnie zniszczono - dach, mury, okna, drzwi itd.

Ewa Kołomańska opowiedziała, w jaki sposób historycy docierają do źródeł, które pomagają im ustalić prawdę o stratach. Korzystają w tym zakresie z zasobów Archiwum Diecezjalnego w Sandomierzu, Archiwum Państwowego w Kielcach oraz jego oddziału w Sandomierzu oraz archiwów parafialnych. Podkreśliła fakt, jak bezcennych źródłem są kroniki parafialne.

Muzeum w 2024 roku będzie aplikowało do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie kolejnego projektu, który obejmie badaniami kolejne 11 dekanatów w Diecezji Sandomierskiej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego,w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych".