Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich oddział Muzeum Wsi Kieleckiej, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach mają zaszczyt zaprosić do udziału w VIII edycji konferencji naukowej „Wieś polska podczas II wojny światowej”. Tematyka poruszana podczas obrad dotyczyć będzie sprawców zbrodni na mieszkańcach wsi polskiej w latach 1939–1945. Konferencja odbędzie się w dniu 19 listopada 2025 r. w sali wykładowej Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Cel i zakres konferencji:
Głównym założeniem konferencji jest wielokierunkowa analiza sprawców zbrodni na mieszkańcach wsi polskich oraz osób odpowiedzialnych za politykę germanizacji i sowietyzacji polskiej wsi w latach 1939–1945 z uwzględnieniem niemieckich i sowieckich formacji policyjnych, wojskowych i cywilnych, a także oddziałów kolaboracyjnych, Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz ukraińskich nacjonalistów. Chcemy również przyjrzeć się powojennym losom tych osób.
W naszych zainteresowaniach pozostaje również kwestia odpowiedzialności karnej w wymiarze strukturalnym i indywidualnym za popełnione czyny. Pragniemy, aby prelegenci poruszyli zagadnienia dotyczące przebiegu śledztw oraz procesów prawnych prowadzących do ustalenia formacji okupacyjnych i ich struktur odpowiedzialnych za poszczególne zbrodnie oraz odnalezienia, aresztowania i skazania konkretnych przestępców wojennych. Ponadto, istotnym celem obrad niezmiennie pozostaje potrzeba prezentowania nieznanych dotychczas dokumentów, wspomnień i relacji świadków i uczestników tragicznych wydarzeń II wojny światowej.
Zagadnienia badawcze:
- - Niemieckie struktury wojskowe odpowiedzialne za zbrodnie na mieszkańcach wsi polskich w latach 1939-1945;
- - Zbrodnie niemieckich formacji policyjnych na mieszkańcach wsi polskich w latach 1939-1945;
- - Udział niemieckich struktur cywilnych w zbrodniach popełnionych na wsi polskiej w czasie okupacji;
- - Zbrodnie Ukraińskiej Powstańczej Armii i nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej;
- - Zbrodnie niemieckich formacji kolaboracyjnych na wsi polskiej w latach II wojny światowej;
- - Zbrodnie sowieckie, ukraińskie i białoruskie na wsi polskiej na Kresach Wschodnich – wrzesień – listopad 1940 r. Sprawcy i zbrodniarze;
- - Sowietyzacja polskiej wsi na Kresach Wschodnich w latach 1939-1941. Sprawcy i zbrodnie;
- - Ponowna sowietyzacja polskiej wsi w 1944 r. Sprawcy i zbrodnie;
- - Ściganie sprawców zbrodni po zakończeniu wojny w Polsce i krajach niemieckojęzycznych (NRD, RFN, Austria). Podobieństwa i różnice;
- - Zbrodniarze w świetle postępowań sądowych, w zeznaniach świadków i ofiar;
- - Powojenne losy sprawców zbrodni na mieszkańcach wsi polskiej;
- - Zbrodniarze wojenni w dokumentach, wspomnieniach i relacjach świadków.
Informacje organizacyjne:
- - zgłoszenia do udziału w konferencji i abstrakty proponowanych referatów należy przesyłać do 15 czerwca 2025 r. na adres email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - - streszczenia nie powinny przekraczać 2500 znaków (jednej strony tekstu)
- - decyzję o zakwalifikowaniu referatu do przedstawienia na konferencji Organizatorzy przekażą Autorom do 31 lipca 2025 r.
- - referaty z konferencji zostaną opublikowane w „Roczniku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie”. Prelegenci będą zobowiązani do dostarczenia tekstów dostosowanych do instrukcji wydawniczej Muzeum Wsi Kieleckiej do 30 listopada 2025 r.
Formularz rejestracyjny do pobrania
Termin konferencji:
- - 19 listopada 2025 r. (środa)
Miejsce konferencji:
- - Sala wykładowa Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, ul. Uniwersytecka 17, 25–406 Kielce
Kontakt z organizatorami:
- - Magdalena Kopeć (sekretarz konferencji ze strony MWK) – tel. 500 006 909; e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , - - Paweł Żołądek (sekretarz konferencji ze strony IPN) – tel. 41 340 50 63; e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - - dr hab. Jerzy Gapys, prof. UJK (sekretarz konferencji ze strony UJK) – tel. 502 072 247; e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.