Wielkość tekstu i kontrast strony

 Nastąpiło włamanie na konto Muzeum Wsi Kieleckiej

na platformie Facebook.

W związku z powyższym prosimy uważać na materiały oraz linki umieszczane przez profil Muzeum na platformie, gdyż mogą być to treści szkodliwe.

Europejskie Dni Dziedzictwa

"Smaki Dziedzictwa" zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Będziemy koncentrować się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków, ale również niematerialnych - staropolskich przepisach, tradycjach.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Wsi Kieleckiej odbędą się 19 września 2021 r. Muzeum Wsi Kieleckiej w Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie.

Pokażemy, że tradycyjna świętokrzyska kuchnia jest różnorodna, zdrowa i ekologiczna. Nasze gospodynie zawsze gotowały zdrowo i ze składników pochodzących z przydomowych ogródków. Pora zatem powrócić do tradycji i skosztować jej smaków. Koła gospodyń wiejskich "Psarzaneczki" i "Celinianki" poinstruują w jaki sposób przygotować świętokrzyskie ciasto drożdżowe, a także pokażą gościom jak przyrządzić m.in. pazibrodę, znaną w regionie również pod nazwą kapusta z grochem. Obrzęd pieczenia chleba zaprezentują "Wzdolskie Kołowrotki".

Korzystając z walorów zabytkowej Zagrody Czernikiewiczów, w pomieszczeniach pochodzących z przełomu XIX i XX w. i na piecach pamiętających jeszcze czasy przedwojenne, ugotują znakomite potrawy regionalne. Zainteresowani zapoznają się z tajnikami tradycyjnej kuchni, poznają budowę pieca, nazwy naczyń wykorzystywanych podczas gotowania, proces powstawania potraw. Zdobędą wiedzę o funkcjonowaniu wiejskiej rodziny, tradycjach związanych z potrawami świątecznymi. Zwiedzający poznają również historię doskonale zachowanej małomiasteczkowej Zagrody Czernikiewiczów. Jest to obiekt z sienią przejazdową, przechodnimi izbami, zabudowaniami gospodarczymi, wozownią oraz podwórzem. Czas spędzony na gotowaniu, degustowaniu oraz zwiedzaniu urozmaici akompaniament utytułowanego Zespołu Pieśni i Tańca "Wilkowienie" z Wilkowa.

Na dziedzińcu zagrody zostanie udostępniona wystawa "Kupić nie kupić, potargować można. Jarmark chłopski na fotografiach Janusza Buczkowskiego". Prezentuje ona zdjęcia z lat 70-tych XX w. ukazujące w sposób reporterski funkcjonowanie chłopskiego jarmarku organizowanego na rubieży miasta.

djmedia:14
Tekst i fot. Jacenty Kita