Wielkość tekstu i kontrast strony

Kolejne spotkanie z cyklu "Filiżanka z historykiem"

W ramach cyklu wydarzeń „Filiżanka z historykiem” 8 czerwca w Mauzoleum gościliśmy grupę 30 osób z parafii Tarłów, z ks. Mirosławem Kosiorem na czele. Nasi zwiedzający uczestniczyli w dyskusji „Mali bohaterowie. Postawy dzieci wobec II wojny światowej” prowadzonej przez dr Justynę Staszewską, kustosz w Mauzoleum. Spotkanie przy filiżance kawy było okazją do prezentacji portalu „Wojna oczami dziecka”, który udostępniliśmy w ramach projektu w 2023 r., wymiany myśli i poglądów o realiach funkcjonowania dzieci w czasie wojny oraz pamięci o małych bohaterach z lat okupacji.

Dzieci w realiach wojennych szybko dorastały. Musiały stawić czoła wielu nieoczekiwanym wyzwaniom. Ich życiem kierował strach i głód. Nie były biernymi obserwatorami wydarzeń lecz ich bezbronnymi uczestnikami. Cierpiały fizycznie i psychicznie. Niemcy wprowadzili szereg zarządzeń pozbawiających polskie dzieci opieki prawnej, m.in. zakaz zwalczania śmiertelności niemowląt. Oprócz wynarodowienia polskie dzieci były narażone na inne represje. Stanowiły  niewolniczą siłę roboczą. W czerwcu 1941 r. Niemcy wprowadzili obowiązek pracy dla dzieci powyżej 12 roku życia. W praktyce dolną granicę wieku często przekraczano i angażowano jeszcze młodsze dzieci. W pacyfikacji Michniowa zginęło 48 dzieci, w tym 9-dniowy Stefanek Dąbrowa. Zainteresowani odwoływali się do historii przekazywanych w domach rodzinnych oraz do własnych przeżyć. Po dyskusji nasi goście zwiedzili wystawę stałą Mauzoleum. Dziękujemy za obecność na tym wydarzeniu.

Bardzo dziękujemy za wartościowe dyskusje i wspólnie spędzony czas z historią przy filiżance kawy i herbaty. Już teraz zapraszamy na kolejne lipcowe spotkanie z cyklu „Filiżanka z historykiem”,
w trakcie którego historyk przybliży nam wybrane opowieści świadków pacyfikacji Michniowa z 12 i 13 lipca 1943 roku. Pokrótce przestawi tragiczne losy mieszkańców wsi na podstawie relacji.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie Państwo wkrótce w naszych mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia i wzięcia udziału w kolejnych spotkaniach.