Pierwszy dzień obrad w Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia" IPN w Kielcach uświetnili swą obecnością Agata Wojtyszek, poseł RP oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Konferencja poświęcona była funkcjonowaniu ludności wiejskiej w niezwykle trudnych warunkach wojny i okupacji w latach 1939 - 1945. Wystąpienia historyków koncentrowały się na społecznym obrazie wsi dotkniętych pacyfikacjami. Omówiono mechanizmy działania niemieckiego oraz sowieckiego aparatu terroru na terenach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem ziemi kieleckiej, Lubelszczyzny, Pomorza oraz Kresów Wschodnich. Zbrodnie wojsk okupacyjnych na różnych obszarach II Rzeczpospolitej.
11 lipca, podczas drugiego dnia obrad w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie prelegenci zaprezentowali badania dotyczące Wileńszczyzny oraz działań OUN/UPA w powiatach województw lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego. Poruszono również kwestię naukowej i publicystycznej terminologii opisu zbrodni dokonanych na ludności polskiej przez wspomniane oddziały.
Istotną częścią spotkania był panel poświęcony pamięci i upamiętnieniu, gdzie referenci zmierzyli się z problematyką pamięci o pacyfikacjach w edukacji historycznej i muzealniczej, społecznej funkcji pamięci; budowania pamięci oraz form upamiętniania ofiar na przestrzeni lat. Podczas dyskusji głos zabrali również goście: Maria Zuba, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji oraz prof. Adam Massalski, senator VI i VII kadencji.
Konferencja naukowa została zorganizowana w ramach obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz uroczystego otwarcia Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jej efektem będzie publikacja pokonferencyjna.