W niedzielę 20 października w Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie, obiekcie in situ Muzeum Wsi Kieleckiej, odbyła się konferencja zatytułowana „Pasiak świętokrzyski - wczoraj i dziś”. Przy pięknej, słonecznej pogodzie, wzięło w niej udział blisko pół setki osób, w tym kierownik Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie Magdalena Kopeć.
W ramach konferencji zostały otwarte dwie wystawy: fotografii portretowej „Ludzie z tradycją” autorstwa Grzegorza Sideł oraz wystawa malarska „Pasiak świętokrzyski dziś” autorstwa dr Karoliny Sideł-Kozieł. Na fotografiach znaleźli się lokalni twórcy ludowi m.in. Józefa Bucka, Beata Syzdół, Ula Wolska, Jadwiga Dulęba czy Zofia Szafraniec.
Konferencję otworzyła dr Karolina Sideł-Kozieł mówiąc o efektach ponad rocznej pracy w ramach zrealizowanego projektu „Pasiak świętokrzyski - wczoraj i dziś”, którego koordynatorem była Fundacja Pasiak Świętokrzyski.
W sali edukacyjnej Zagrody zebrani wysłuchali referatów i prelekcji Niny Skotnickiej („Pasiak świętokrzyski w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach”), Mariana Rumina („Artystyczne reakcje na świętokrzyskie pasiaki - Pierściński, Misiak, Bielecki, Surowiec i inni”), dr Karoliny Sideł-Kozieł („Pasiak świętokrzyski dziś”) oraz Beaty Syzdół ze Stowarzyszenia Świętokrzyskie Tkaczki („Pasiak świętokrzyski a tkactwo bodzentyńskie, wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego”). Prelegenci w swych wystąpieniach odnieśli się w swoich wypowiedziach do pasiastego materiału występującego na terenie województwa świętokrzyskiego.
Całość wydarzenia dopełniły projekcje filmów o tkaczkach. Dziękujemy za liczne przybycie i podtrzymywanie tradycji.
Relacja w TVP3 Kielce od 17 minuty