Wielkość tekstu i kontrast strony

 Nastąpiło włamanie na konto Muzeum Wsi Kieleckiej

na platformie Facebook.

W związku z powyższym prosimy uważać na materiały oraz linki umieszczane przez profil Muzeum na platformie, gdyż mogą być to treści szkodliwe.

Realizujemy projekt ?Straty obiektów sakralnych diecezji kieleckiej w czasie II wojny światowej?

  1. Uszkodzenie dachu wieży - blisko wielkich drzwi - a od strony północnej, uszkodzenia stosunkowo niewielkie.
  2. Uszkodzenie sklepienia i przebicie sklepienia w jednym miejscu w lewej bocznej nawie.
  3. Poważne uszkodzenie dachu i wiązań dachu na głównej wieży na przestrzeni od sygnaturki do końca prezbiterium. Uszkodzenie to powstało od pocisków artyleryjskich. Według opinii miejscowych majstrów, trzeba dać nowe wiązania dachowe i zmienić część pokrycia.
  4. Wnętrze kościoła nie uszkodzone /poza przebiciem sklepienia i tu i ówdzie odpryśniętym tynkiem/.
  5. Plebania - zdewastowana. Strona południowa nosi ślady licznych pocisków artyleryjskich. Jeden narożnik uszkodzony bombą. Wszystkie okna zniszczone. Niektóre sufity i podłogi podniszczone.
  6. Część zabudowań gospodarczych plebańskich zniszczona przez bombę.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie w cyklu dwuletnim realizuje projekt zatytułowany "Straty obiektów sakralnych diecezji kieleckiej w czasie II wojny światowej". O jego założeniach mówiła kierownik Mauzoleum Ewa Kołomańska na konferencji prasowej w dniu 23 listopada. - Zadanie ma na celu ukazanie strat materialnych obiektów sakralnych na terenie diecezji kieleckiej. W szczególności uwzględnione zostaną zniszczenia obiektów zabytkowych i historycznych. Materiał jest opracowywany na podstawie dokumentacji Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.

Z materiałów źródłowych wynika, że największe straty materialne obiekty sakralne poniosły w okresie od sierpnia 1944 do stycznia 1945 roku. Całkowitemu zniszczeniu uległo wówczas 11 kościołów, a 90 uszkodzono w większym lub mniejszym stopniu. Natomiast w latach 1941-1943 Niemcy zarekwirowali około 160 dzwonów i sygnaturek kościelnych, w tym co najmniej 43 zabytkowe. Najstarszy pochodził z 1559 roku.

Projekt uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 31.400 zł. Całkowity koszt zadania to 43.500 zł.