Wielkość tekstu i kontrast strony

 Nastąpiło włamanie na konto Muzeum Wsi Kieleckiej

na platformie Facebook.

Zapraszamy na nowy profil Mauzoleum

https://www.facebook.com/profile.php?id=61565758597033

Spotkanie poświęcone współpracy międzynarodowej na rzecz upamiętnienia ofiar KL Gusen

Spotkanie odbyło się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (woj. świętokrzyskie). Na zaproszenie wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka oraz wiceministra kultury dziedzictwa narodowego i sportu Jarosława Sellina, w wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych reprezentujących kraje pochodzenia więźniów i ofiar obozu Gusen. Głównym tematem dyskusji było włączenie społeczności międzynarodowej w realizowane obecnie prace nad nową koncepcją upamiętnienia ofiar obozu koncentracyjnego, a także prezentacja polskich postulatów w tej sprawie.

Polska, mając na względzie pamięć o około 70 tysiącach więźniach obozu koncentracyjnego Gusen, z których co najmniej 35 tysięcy zostało zamordowanych lub zmarło na skutek warunków panujących w obozie, oczekuje aby wypracowany został właściwy kształt miejsca pamięci. - Polska konsekwentnie wychodzi z założenia, że to państwa, na terenie których znajdują się miejsca pamięci, powinny się nimi w sposób godny opiekować. Przywiązujemy do tych kwestii ogromną wagę. Nasz kraj posiada unikalne doświadczenia w realizowaniu różnego rodzaju upamiętnień we współpracy międzynarodowej - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Temat polskich doświadczeń w zakresie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci przedstawił w swoim wystąpieniu wiceminister Sellin, podkreślając, że efektem wieloletniego utrzymywania miejsc pamięci na terytorium Rzeczpospolitej, okupowanym w trakcie II wojny światowej, jest doświadczenie i zdobyta wiedza ekspercka w dziedzinie upamiętnień.

Spotkanie w siedzibie Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskich, było okazją dla uczestników wydarzenia do zapoznania się z historią i ekspozycją Mauzoleum. Jest ono przykładem zarówno upamiętnienia martyrologii mieszkańców polskiej wsi podczas II wojny światowej, jak i przykładu architektury pamięci. Dyplomaci złożyli także wspólnie wieniec przy zbiorowej mogile mieszkańców Michniowa zamordowanych przez Niemców w 1943 roku.

****

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Gusen powstał w 1940 r. jako filia obozu Mauthausen na terenie dzisiejszej Austrii. W okresie II wojny światowej z około 190 tysięcy osadzonych w systemie obozów Mauthausen-Gusen zamordowanych zostało przeszło 90 tysięcy osób, obywateli co najmniej 26 państw. Polska, w porozumieniu ze środowiskami byłych więźniów oraz władzami innych państw pochodzenia ofiar i we współpracy ze środowiskami lokalnymi, w dialogu z władzami Republiki Austrii, od lat konsekwentnie zabiega, aby doprowadzić do godnego upamiętnienia ofiar obozu Gusen.

Wieś Michniów stanowiła w czasie okupacji oparcie m. in. dla Świętokrzyskich Zgrupowań AK. 12-13 lipca 1943 r. wieś w rezultacie akcji policji i żandarmerii niemieckiej została całkowicie zniszczona. Niemcy zamordowali większość mieszkańców, ocaleli zostali aresztowani i wywiezieni do KL Auschwitz i innych obozów, w tym Gusen. Z czasem Michniów stał się centrum upamiętnienia męczeństwa wszystkich wsi polskich (szacuje się ich liczbę na 817) na terenie Polski poddanych represjom okupantów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, zaprojektował Mirosław Nizio. Uroczystego otwarcia Mauzoleum dokonał Prezydent RP 12 lipca br. w dniu 78. rocznicy pacyfikacji Michniowa.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Galeria zdjęć ze spotkania.

djmedia:21