Wielkość tekstu i kontrast strony

Spotkanie samorządowców

6 maja z zaproszenia dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikory skorzystali samorządowcy z powiatów skarżyskiego oraz starachowickiego i w towarzystwie marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego zwiedzili obiekt, po którym oprowadziła ich kierownik Mauzoleum Ewa Kołomańska. W spotkaniu udział wzięli burmistrz Cezary Błach i przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Adamiec.

-Rozporządzenie Rady Ministrów związane z luzowaniem obostrzeń, pozwala na otwarcie muzeów. Najbliższy weekend to będą dwa pierwsze dni, kiedy Mauzoleum będzie udostępnione dla turystów indywidualnych, więc serdecznie zapraszamy. Oczywiście zwiedzanie będzie się odbywało w rygorze sanitarnym. Jesteśmy przygotowani. Mam nadzieję, że frekwencja w te pierwsze dni dopisze ? powiedział dyrektor MWK Tadeusz Sikora.

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski powiedział, że z powodu różnych uwarunkowań ten obiekt zostaje tak późno otwierany. ?Ale nie wracajmy do historii. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na 12 i 13 lipca. Wierzymy, że samorządowcy będą tu obecni i sprawią, że np. placówki edukacyjne będą miały w Michniowie jeden ze swoich celów edukacyjnych. Zależy nam, aby ten obiekt przyciągał ludzi z całej Polski. Chcemy w Michnowie zaświadczać o Martyrologii Wsi Polskich ? mówił marszałek zachęcając do zwiedzania obiektu w najbliższy weekend.

Przypominamy, że Mauzoleum mogą zwiedzać jedynie osoby indywidualne. Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne wyłączone z użytkowania będą audioprzewodniki oraz ekrany dotykowe. Na miejscu obecni będą pracownicy, którzy udzielą niezbędnej pomocy zarówno merytorycznej, jak i praktycznej.

Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami. Kolejne segmenty ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi.

Wystawa stała Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zajmie powierzchnię 1, 7 tys. mkw. W kaplicy Mauzoleum powstają elementy wyposażenia, ołtarz i ławki. Dodatkowo, 270 mkw. przeznaczono na ekspozycje czasowe, które będą prezentowane w obiekcie.

Całkowity koszt inwestycji realizowanej w latach 2010- 2020 wyniósł ponad 40 mln zł.

 

Jacenty Kita