Wielkość tekstu i kontrast strony

 Nastąpiło włamanie na konto Muzeum Wsi Kieleckiej

na platformie Facebook.

Zapraszamy na nowy profil Mauzoleum

https://www.facebook.com/profile.php?id=61565758597033

Spotkanie z historią i architekturą

Przybyłych na spotkanie powitała kierownik Mauzoleum Ewa Kołomańska: -To spotkanie o historii, pamięci i ludziach, którzy przez lata dbali o to, aby o tej pacyfikacji nie zapomnieć - mówiła i przywołała nieżyjących już Marię Grabińską, Annę Miernik i Tadeusza Obarę.

Następnie doktor Katarzyna Jedynak mówiła o pacyfikacji Michniowa i o tym, jak na przestrzeni lat zmieniała się forma kultywowania pamięci o zbrodni. Już w 1945 roku stanęła w tym miejscu stanął pomnik na zbiorowej mogile, W 1960 roku w drewnianym domu urządzono izbę pamięci, która istniała do 1999 roku, gdy oddano do użytku nowoczesny jak na ówczesne czasy budynek mauzoleum. W latach 80 - tych ogłoszono konkurs na budowę mauzoleum. W 1993 roku przy mogile stanęła rzeźba Wacława Staweckiego "Pieta Michniowska", stawiano krzyże, których było ponad 300. W 2009 roku wybrano projekt Mirosław Nizio, w 2010 rozpoczęła się budowa, która trwała do 2020 roku.

O projekcie i budowie mauzoleum opowiadał Mirosław Nizio: - Musimy wejść w historię bardzo emocjonalnie, żeby móc ją przetransformować na  język scenograficzno-architektoniczny. Innego rozwiązania nie ma. Trzeba z wysiłkiem przygotować coś, będzie służyło pokoleniom. To wielka odpowiedzialność.

Pierwsze szkice zaprezentował podczas wykładu. Opowiadał o kolejnych etapach tworzenia projektu, zestawiał pomysł z efektem końcowym, tłumaczył, dlaczego sięgnął po takie, a nie inne rozwiązania.

Następnie Bartosz Bętkowski opowiedział o wystawie "Architektura pamięci", którą przugotował wspólnie z Katarzyną Jedynak. Wystawę będzie można oglądać do końca tego roku, natomiast tylko tego dnia była okazja zwiedzić mauzoleum wraz z jego projektantem. Mirosław Nizio poprowadził autorskie zwiedzanie obiektu.

W spotkaniu uczestniczyli przede wszystkim młodzi ludzie, studenci architektury, obecna była Magdalena Kusztal - dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, Stanisław Krogulec - przewodniczący Fundacji "Pomnik-Mauzoleum", sołtys Michniowa Alicja Mańturz, pracownicy Mauzoleum. Moderatorem spotkania był Grzegorz Rykowski.

djmedia:26
Tekst i fot. Jacenty Kita