Wielkość tekstu i kontrast strony

 Nastąpiło włamanie na konto Muzeum Wsi Kieleckiej

na platformie Facebook.

Zapraszamy na nowy profil Mauzoleum

https://www.facebook.com/profile.php?id=61565758597033

Wojna oczami dziecka

Ten okres beztroski dla wielu dzieci zakończył się gwałtownie 1 września 1939 roku,  gdy  zamiast usłyszeć dźwięk szkolnego dzwonka, słyszały świst kul, odgłos spadających bomb , krzyk rannych i jęki umierających. Dzieci zobaczyły czym jest  strach, który przybył wraz z pierwszymi nalotami nie opuszczał ich ani w domu, ani na drodze, ani w piwnicy. W tym dniu przestały być dziećmi a stały się świadkami wojny, terroru i przemocy. Chociaż na chwilę  wyciszenie znajdowały w ramionach matek, bo ojcowie przeważnie poszli na wojnę.

Nastał czas wojenny , czas  rozdzielenia z najbliższymi, wiele dzieci  zostało półsierotami, a nawet sierotami. Niektóre  skazane na włóczęgę i poniewierkę, inne na wywózkę albo osadzenie w obozach zagłady i obozach pracy, a jeszcze inne przeznaczono do wynarodowienia. 

W pamięci pozostały kolumny wojsk, mundury, samoloty na niebie na które patrzono nie tylko ze strachem ale także z ciekawością i dziecięcą fascynacją.

W 1946 roku Inspektoraty szkolne w całym kraju wydały okólnik dla szkół w którym zaleciły by uczniowie pisali wpracowania na cztery zalecane tematy:

  1. Chwila najbardziej pamiętna z lat okupacji.
  2. Moje wspomnienia zbrodni niemieckich.
  3. Wspomnienia z tajnego nauczania. 
  4. O czym mówią mogiły. 

Same opowiadania mają różne tematy od wspomnień z Powstania Warszawskiego, po pacyfikacje wsi , łapanki , wywózki do obozów koncentracyjnych, aresztowanie i śmierć najbliższych. Materiał jest niezwykle ciekawy ponieważ ukazuje autentyczność widzenia wojennej rzeczywistości przez najmłodszych, ich oryginalny język sposób wypowiedzi często pokazane uczucia. Pomimo,  iż w niektórych materiałach trudno odczytać jakiego dotyczą wydarzenia i mogą być trudne do zidentyfikowania jako historyka w sposób są one nadal ciekawe dla odbiorcy.

djmedia:36
Tekst Ewa Kołomańska