Uroczystościom inauguracji działalności Mauzoleum w Michniowie towarzyszyć będzie otwarcie nowej wystawy czasowej pt: "Architektura pamięci". Wystawa na przykładzie historii powstania michniowskiego muzeum, przedstawia rolę architektury i sztuki jako narzędzia, do godnej realizacji idei komemoracji tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.
Upamiętnienie losów ludzi, zwłaszcza tych naznaczonych martyrologią, jak to jest w przypadku społeczności polskich wsi w latach 1939-1945, jest obowiązkiem każdej wspólnoty narodowej. Jest to nie tylko nakaz moralny, wyraz humanitaryzmu, ale przede wszystkim imperatyw budowania własnej tożsamości. Powstaje i funkcjonuje ona nie tylko poprzez zachowanie w świadomości tych przeżyć, ale również poprzez gromadzenie eksponatów i materiałów historycznych, dokumentowanie tragicznych doświadczeń, które stały się udziałem ludności wiejskiej oraz poprzez edukację i popularyzację wiedzy na temat wspólnej przeszłości. Konstrukcja człowieka domaga się jednak oprócz wiedzy, również wizualizacji i fizycznego kontaktu z przeszłością. W płaszczyźnie upamiętniania, kultywowania i propagowania własnej historii zupełnie nowych rozwiązań i możliwości dostarczyła architektura i sztuka. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie stanowi tego doskonały przykład.
Na wystawie "Architektura pamięci" bogato ilustrowanej zdjęciami obiektów architektonicznych, obejrzeć można będzie makietę Mauzoleum w Michniowie, formę rzeźbiarską projektu Mauzoleum z lat 80. XX w. autorstwa Gustawa Hadyny, jak również kilka rzeźb Wacława Staweckiego autora Piety Michniowskiej. Ponadto na wystawie będzie można zapoznać się z pierwszymi szkicami i bogatą dokumentacją architektoniczną nowego budynku Mauzoleum autorstwa Mirosława Nizio, oraz innych niezrealizowanych koncepcji Mauzoleum w Michniowie na przestrzeni blisko 40 lat.
Autorzy wystawy nie ograniczają się tylko do miejsca pamięci w Michniowie, przedstawiają szerszy kontekst inicjatyw i projektów architektonicznych, poświęconych upamiętnianiu ofiar niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej w Polsce i Europie.
Zapraszamy do zwiedzenia tej wyjątkowej wystawy, która udowadnia, że kiedy brakuje słów do zrozumienia i opisania tragicznych losów ludzkości, to język architektury i sztuki jest tym co pozwala ludziom i narodom, przetłumaczyć te smutne wydarzenia na uniwersalny język wartości i idei.
Miejsce: Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, sala wystaw czasowych, poziom 0.
Autorzy: dr Katarzyna Jedynak we współpracy z Bartoszem Bętkowskim.
Termin: 12.07.2021 - 31.12.2021
Wstęp: bezpłatny