Ponad setka uczestników wydarzenia, kilkadziesiąt sprzedanych książek. Interesująca dyskusja na temat kuchni i żywienia w latach II wojny światowej. Tak w skrócie wyglądała premiera publikacji naukowej „Z okupacyjnego stołu” autorstwa Klaudii Bieli-Marzec historyka Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
-Książka omawia problematykę związaną z aprowizacją ludności cywilnej z czasów II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Wojna to nie tylko operacje na froncie, ale również walka o przetrwanie mieszkańców okupowanych ziem. Każdego dnia kobiety zastanawiały się: jak nakarmić swoje rodziny? – mówiła Magdalena Kopeć, kierownik działu, która była moderatorem spotkania. Autorka w swym krótkim wystąpieniu podkreśliła, że ciężar zdobycia pożywienia i nakarmienia rodziny spoczywał przede wszystkim na kobietach. One też w dużej mierze zajmowały się "szmuglem", niekiedy jedynym sposobem zdobycia wartościowego towaru.
Poza opracowaniem historycznym, publikacja zawiera również około 200 oryginalnych przepisów z okupacyjnych książek kucharskich. Niektóre z nich uczestnicy spotkania mogli skosztować dzięki paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Przybyszowych, KGW „Michniowianki” i KGW „Siekierzanki”. Całość uzupełnił kameralny koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Magdaleny Piasty-Bolechowskiej (skrzypce) ora Urszuli Piasty-Kuszewskiej (gitara).
- Książka spełnia wymagania stawiane publikacjom naukowym, m.in. poprzez odpowiedni układ treści, wykorzystanie licznych źródeł i publikacji, czy właściwie wykonanie przypisów. Jednocześnie do jej potencjalnych czytelników zaliczyć można szerokie grono zainteresowanych: historyków, etnografów, regionalistów, jak również amatorów zdrowej i bogatej kuchni dnia codziennego. Z tych powodów uważam wydanie książki za potrzebne i zasadne – pisze ks. dr Piotr Tylec, Dyrektor Archiwum Diecezji Sandomierskiej w recenzji książki. Jest ona do nabycia w cenie 30,00 zł w Punkcie Kasowym Mauzoleum w Michniowie.