Wielkość tekstu i kontrast strony

Za nami obchody Wykusowe 2025

13 czerwca 2025 roku

Obchody rozpoczęły się pieszą wędrówką historyczno – przyrodniczą "Partyzanckie szlaki” z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich na Kamień Michniowski.

Uczestników spaceru, w tym harcerzy z 7 drużyny „Braci Ognia” im. Jana Piwnika z Kędzierzyna – Koźla, z Mauzoleum w Michniowie do rezerwatu Kamień Michniowski i z powrotem poprowadzili Anna Wojkowska-Klata z Nadleśnictwa Suchedniów, Marcin Gawliński historyk z Mauzoleum i Mateusz Bolechowski z Centrum Kształceniowo-Integracyjnego w Michniowie. Przewodnicy po drodze opowiadali m.in. o lesie, pacyfikacji, Hubalczykach i żołnierzach zgrupowania „Ponury”, o mieszkańcach lasu, między innymi o wilkach i ptakach.

14 czerwca 2025 roku

Uroczystość upamiętniająca płk. Jana Piwnika „Ponurego” oraz jego podkomendnych odbyła się na leśnej polanie Wykus nieopodal Starachowic. Wzięła w nich udział kierowniczka Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum Magdalena Kopeć.

Na Wykusie zgromadzili się między innymi przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, regionalne władze a także liczna grupa przyjezdnych, którzy chcieli upamiętnić świętokrzyskich partyzantów.

Uroczystość rozpoczął krótki koncert piosenek patriotycznych. Następnie, odbyła się msza święta w intencji żołnierzy. Po modlitwie, zasłużonym osobom wręczone zostały odznaczenia - Honorowa Odznaka Zasługi im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” oraz Medal „Pro Patria”.

Uroczystości przebiegały w oprawie kompanii honorowej policji, ponieważ Jan Piwnik przed II wojną światową był policjantem. Tu także wręczana jest Honorowa Policyjna Odznaka Zasługi im. „Ponurego”. Dotychczas otrzymało ją niespełna 50 funkcjonariuszy, a każdy z nich wyróżnił się w szczególny sposób wypełnianiem przysięgi policyjnej. W tym roku otrzymało ją trzech funkcjonariuszy. Aspirant sztabowy Michał Franczyk i młodszy aspirant Izabela Romanowska z Komendy w Skarżysku-Kamiennej oraz sierżant sztabowy Konrad Klimowicz z Komendy w Pionkach. Wszyscy z narażeniem własnego zdrowia i życia ruszyli na pomoc potrzebującym.

Uroczystość zakończyło składanie kwiatów przed kapliczką upamiętniającą partyzantów.

Uroczystości na Wykusie są organizowane przez Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt. Prezes Rafał Obarzanek podkreśla, że corocznie przyjeżdżają tu ludzie, którzy są osobiście związani z historią żołnierzy służących na Wykusie. Pierwszą kaplicę na Wykusie, nieopodal miejsca stacjonowania żołnierzy Armii Krajowej wznieśli w 1957 roku dawni podkomendni Jana Piwnika. Później spotkanie rozrosło się o kolejne środowiska, głównie harcerzy i młodzież.

16 czerwca 2025 roku

Tegoroczne obchody rocznicowe Wykus ‘2025 zakończyły się 16 czerwca panelem dyskusyjnym Fenomen Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Uczestników spotkania powitała kierownik Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum Magdalena Kopeć. Wśród przybyłych znaleźli się m.in. senator Jarosław Rusiecki, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Świętokrzyskiego Jerzy Materek, burmistrz Suchedniowa Dariusz Miernik, wiceburmistrz Agnieszka Jaszczur, dyrektor Biblioteki im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie Ewa Kołomańska, członek rodziny mjr „Ponurego” Mieczysław Sokołowski oraz młodzież i nauczyciele suchedniowskich szkół.

Moderatorem dyskusji była Magdalena Kopeć, a dyskusję poprowadzili: historyk dr Justyna Staszewska – inspektor ds. kultury, promocji i sportu Urzędu Gminy w Łącznej, Paweł Żołądek z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz Rafał Obarzanek – prezes Środowisk Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt”

Dyskusję poprzedził pokaz slajdów zdjęć pokazujących żołnierzy „Ponurego” i ich codzienne bytowanie.