Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się album "Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich" autorstwa Ewy Kołomańskiej oraz książki Longina Kaczanowskiego "Zagłada Michniowa" i "Góry Świętokrzyskie pod okupacją hitlerowską". Znajdują się w niej również pozycje wspomnieniowe, jak choćby "Kapelan Nurta" Mariusza Baran-Barańskiego. Zainteresowani znajdą wydawnictwa poświęcone Batalionom Chłopskim, ale i związane z regionem świętokrzyskim, jak choćby "Cudowne źródełko" czy też "Książe innych gór", czyli rzecz o Świętym Krzyżu.
W ostatnim czasie nasza oferta poszerzyła się m.in. o serię "Zapisy terroru" wydawaną przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmem imienia Witolda Pileckiego w Warszawie.
W szczególności polecamy tom 3, w którym na 284 stronach umieszczono relacje ponad 100 świadków zbrodni niemieckiej w czasie II Wojny Światowej w dystrykcie radomskim. Publikacja została podzielona na kilka rozdziałów, m.in.: stolica dystryktu, pacyfikacja wsi, a także pacyfikacja Michniowa. Tytułowymi zapisami terroru są protokoły przesłuchania świadków, którzy składali zeznania przed Okręgową Komisją Badania Zbrodni Niemieckich od 1945 do 1949 roku. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmem imienia Witolda Pileckiego w Warszawie po raz pierwszy publikuje relacje świadków z rejonu świętokrzyskiego.
Z innych ciekawych pozycji polecamy pracę zbiorową "Zarysy pamięci", "Moje przeżycia wojenne. Wypracowania dzieci z 1946 roku" czy też "Sztuka w miejscach śmierci".
Turysto! Zwiedzając Mauzoleum, odwiedź nasz sklep i zapoznaj się z pełną ofertą.
Tekst i fot. Jacenty Kita