Wielkość tekstu i kontrast strony

 Nastąpiło włamanie na konto Muzeum Wsi Kieleckiej

na platformie Facebook.

Zapraszamy na nowy profil Mauzoleum

https://www.facebook.com/profile.php?id=61565758597033

Zapraszamy na koncert z okazji Dnia Matki

Arie operowe zabrzmią 23 maja 2024 r. w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W koncercie przygotowanym z okazji Dnia Matki usłyszymy arie ze znanych oper Mozarta, Dionizettiego czy Rossiniego w wykonaniu młodych śpiewaków z Zespołu Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach oraz uczestnicy Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie.

Usłyszą Państwo Sylwię Ziółkowską, Gabrielę Biesagę, Filipa Jurkiewicza, Michała Kumora, Adriana Janusa, a na pianinie zagra Klara Janus. To wyjątkowa okazja, by posłuchać na żywo doskonałej muzyki operowej. Atrakcja dla melomanów, ale i dla tych, którzy chcieliby poznać muzykę klasyczną.

 

 

 

Na koncercie wystąpią śpiewaczki i śpiewacy operowi:

 

Sylwia Ziółkowska - sopran, pochodzi z Brzezin, w gminie Szydłów w woj. świętokrzyskim. Naukę śpiewu solowego rozpoczęła w klasie śpiewu mgr Renaty Drozd w Zespole Szkół Muzycznych w Kielcach. Ukończyła studia magisterskie z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. Karola. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. dr hab. Ewy Biegas.

Uczestniczka Programu Kształcenia Młodych Talentów ,,Akademia Operowa” Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Występowała w: Operze Śląskiej, Operze Novej, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej czy Świętokrzyskiej.

Występowała jako solistka na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Novej w Bydgoszczy, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej czy Zabrzańskiej. Występowała m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju, Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German w Warszawie czy Festiwalu Muzyki  Polskiej w Krakowie. Współpracowała z agencją Tomczyk Art.

Jest laureatką konkursów o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. Laureatka III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego (2023). Finalistka XIX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2021), Laureatka I miejsca na IX Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Zdzisława Skwary w Mławie (2021) oraz III miejsca na V Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach (2021). W 2019 roku zajęła III miejsce na V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju (2019). Laureatka I miejsca podczas XIX Międzynarodowego Konkursu im. Imricha Godina IUVENTUS CANTI we Vrablach na Słowacji (2017).

 

 

Filip Krzysztof Jurkiewicz

student III roku prawa na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie otrzymał stypendium naukowe na rok akademicki 2022/2023 oraz 2023/2024, muzyk, organista, a także śpiewak (baryton). Od 2022 roku uczeń II klasy wokalnej mgra Adriana Janusa w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Laureat:

- II Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej Laudate Mariam w Ciekotach – II miejsce (2021) 23.10.2021

- X Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz w Kielcach – II miejsce (2022) 3-5.11.2022

- X Ogólnopolskiego Festiwalu Wokalnego im. Marii Stankowej w Olsztynie – I miejsce (2022) 17-19.11.2022

- V Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach – wyróżnienie 14.04.2023

- I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – wyróżnienie 12.05.2023

- Występ w operze „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” wystawionej w BSCK w Busku-Zdroju 13.08.2023

 - IX International Vocal Competition Bella Voce w Busku-Zdroju – III miejsce 17-19.08.2023

- stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia i działalność artystyczną w roku 2022/23 08.11.2023

- I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Marii Fołtyn w Radomiu – nagroda specjalna za wykonanie utworu kompozytora polskiego (2023) 30.11-02.12.2023

- II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Srebrna Szybka per canto – Grand Prix (2024) 18.03.2024

- V Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Polskiej w Jarosławiu – wyróżnienie i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Józefa Elsnera (2024) 21-22.03.2024

- XII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Zdzisława Skwary w Mławie – I miejsce (2024) 04-06.04.2024

24 czerwca 2022 roku złożył ślubowanie na radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego III kadencji, gdzie został wybrany Przewodniczącym Komisji Edukacji i Praw Ucznia.

 

 

Adrian Janus - baryton - absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Od  2021 roku uczestnik Programu Kształcenia Młodych Talentów “Akademia Operowa” Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie doskonali swoje umiejętności pod okiem wybitnych artystów: Olgi Pasiecznik, Izabelli Kłosińskiej, Katelan Terrell, Sophii Munoz i Michała Biela.

Debiutował na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu w 2018 roku partią Roberto-Nardo w operze W. A. Mozarta La finta giardiniera. W 2019 roku wykonał partię Zbigniewa w Strasznym Dworze S. Moniuszki podczas 1. Festiwalu im. Wiesława Ochmana w Zawierciu. Kreował partię Uberto w operze G. B. Pergolesiego La serva padrona w Operze Śląskiej. W 2023 roku debiutował na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie w roli Commissario w operze G. Pucciniego Madama Butterfly oraz jako Cesario w Beatrix Cenci L. Różyckiego, a także na scenie Krakowskiej Opery Kameralnej, jako Uberto w La servie padronie. Był solistą 27. oraz 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans we Wrocławiu, 26. Festiwalu Gdynia Classica Nova, 13. Letniego Festiwalu Muzycznego w Radziejowicach.

Jest laureatem I nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. B. Paprockiego w Bydgoszczy,  I nagrody na XXIII Międzynarodowym Konkursie im. I. Godina we Vrablach na Słowacji, I nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Bella Voce w Busku-Zdroju, II nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria, a także laureatem XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Nagrody Fundacji Kościuszkowskiej dla wyróżniającego się śpiewaka Akademii Operowej oraz finalistą 13. Klaudia Taev Competition for Young Opera Singers w Parnu w Estonii.

 

 

Klara Janus - Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Jest uczestniczką Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademii Operowej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, gdzie kształci się pod okiem m.in. Olgi Pasiecznik, Izabelli Kłosińskiej, Hedwig Fassbender, Michała Biela, Katelan Terrell, Lecha Napierały. Laureatka licznych konkursów pianistycznych, a wśród jej osiągnięć są m.in.: I nagroda oraz nagroda specjalna na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Moszkowskiego „Per aspera ad astra” w Kielcach, I miejsce na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Music without limits” w Druskiennikach na Litwie, I miejsce i nagroda specjalna w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków „Citta di Barletta” we Włoszech, nagrody specjalne Międzynarodowego Forum „Bieszczady bez granic” - m. in.: złoty medal Rektora lwowskiego konserwatorium.

Jako kameralistka, zajęła pierwsze miejsca na „Roma International Piano Competition” w Rzymie, „International Young Musicians Competition” w Legnano, otrzymała tytuł Laureata „Estrady Młodych”  52. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz trzy nagrody specjalne. Występowała podczas  festiwali t.j.: „Muzyka w Starym Krakowie”, „Krakowska Jesień Muzyczna”, „Festiwal Siedem Nurtów” w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, ,,Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku”, Międzynarodowego Festiwal im. K. Jamroz w Busku–Zdroju, a także w „L’Academie Internationale des Nuits Pianistiques” w Aix-En-Provence.

Koncertowała jako solistka z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, „Polish Camerata”, z Lwowską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Kameralną Symfoników Zamojskich. Była stypendystką Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także objęta dwuletnim patronatem EMCY.

 

 

Gabriela Biesaga

Absolwentka klasy matematyczno-fizycznej Pierwszego Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju. Obecnie uczennica klasy trzeciej klasycznego śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej drugiego stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Swoje umiejętności doskonali pod okiem Pana Adriana Janusa. Pierwsze kroki w sferze muzycznej stawiała w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kielcach.

Oprócz konkursów wokalnych bierze udział w konkursach aktorskich, gdzie ostatnio wraz z grupą teatralną Państwowej Szkoły Muzycznej, zdobyli drugie miejsce na III Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Szkolnych.

Już jako uczennica Szkoły Podstawowej im. Leona Wójcickiego w Sokolinie, zdobywała wraz z innymi uczniami, główne nagrody, w tym I miejsce – podczas Bajkowego Festiwalu Teatralnego, który odbywał się w Teatrze Lalka, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

 

Michał Kumor – baryton.

Uczeń trzeciej klasy ZSE im. Ryszarda Kaczorowskiego w Kielcach oraz uczeń drugiej klasy w ZPSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach pod okiem p. Adriana Janusa. Pierwsze kroki w muzyce stawiał jako gitarzysta w DK Białogon oraz wokalista w Parafialnym chórze w Nowinach. Oprócz śpiewu doskonali również swoje umiejętności aktorskie, gdzie zadebiutował w filmie Artura Żmijewskiego „Sami swoi: Początek” jako statysta a ostatnio wraz z grupą Teatr „Muzyk" zdobył 2. miejsce na III Przeglądzie teatrów szkolnych.