Wielkość tekstu i kontrast strony

 Nastąpiło włamanie na konto Muzeum Wsi Kieleckiej

na platformie Facebook.

Zapraszamy na nowy profil Mauzoleum

https://www.facebook.com/profile.php?id=61565758597033

Zapraszamy na premierę książki "Z okupacyjnego stołu"

Zapraszamy 10 listopada o godz. 14.00 na premierę publikacji naukowej "Z okupacyjnego stołu" autorstwa Klaudii Bieli-Marzec historyka Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum. Książka omawia problematykę związaną z aprowizacją ludności cywilnej z czasów II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Wojna to nie tylko operacje na froncie, ale również walka o przetrwanie mieszkańców okupowanych ziem. Każdego dnia kobiety zastanawiały się: jak nakarmić swoje rodziny?

Poza opracowaniem historycznym publikacja zawiera również około 200 oryginalnych przepisów z okupacyjnych książek kucharskich. W czasie premiery odbędzie się degustacja wybranych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowych, KGW "Michniowianki" i KGW "Siekierzanki" oraz kameralny koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Magdaleny Piasty-Bolechowskiej (skrzypce) ora Urszuli Piasty-Kuszewskiej (gitara).

 

Przedstawiamy jeden z przepisów w oryginalnej pisowni odtworzony przez Koło Gospodyń Wiejskich "Michniowianki":

 

"Kotlety kartoflane

Półtora kilo kartofli ugotować, ostudzić. Dwie duże cebule, dwie czerstwe bułeczki namoczone w mleku i wyciśnięte przepuścić przez maszynkę wbić w to 2 jajka całe, dodać 5 dkg masła, wsypać odrobinę białego pieprzu, soli do smaku i doskonale wymieszać. Formować kotleciki, utarzać w mące zmieszanej z tartą bułką i smażyć na rozpuszczonym smalcu. Kotlety takie można podawać ze wszystkimi jarzynami, jak również ze wszystkimi sosami, a na wiosnę z młodą zieloną sałatą polaną kwaśną śmietaną."

 

Recenzja publikacji:

Książka Z okupacyjnego stołu. Specyfika kuchni ludności polskiej w okresie II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem przepisów kulinarnych spełnia wymagania stawiane publikacjom naukowym, m.in. poprzez odpowiedni układ treści, wykorzystanie licznych źródeł i publikacji, czy właściwie wykonanie przypisów. Jednocześnie do jej potencjalnych czytelników zaliczyć można szerokie grono zainteresowanych: historyków, etnografów, regionalistów, jak również amatorów zdrowej i bogatej kuchni dnia codziennego. Z tych powodów uważam wydanie książki za potrzebne i zasadne.

ks. dr Piotr Tylec

Dyrektor Archiwum Diecezji Sandomierskiej