Wielkość tekstu i kontrast strony

 Nastąpiło włamanie na konto Muzeum Wsi Kieleckiej

na platformie Facebook.

Zapraszamy na nowy profil Mauzoleum

https://www.facebook.com/profile.php?id=61565758597033

Zespół Gędzi Chór zagrał na EDD w Zagrodzie Czernikiewiczów

W niedzielę 15 września w Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyło się ciekawe wydarzenie zorganizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach tworzenia makram i lalek – motanek, a na podwórzu zagrał zespół Gędzi Chór. Swój czynny udział w warsztatach wzięła dyrektor MKW Katarzyna Korus i kierownik Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum Magdalena Kopeć.

W zabytkowym obiekcie gościem muzeum był zespół Gędzi Chór z pobliskich Kapkazów. Muzycy spotkali się w 2017 roku by stworzyć jedną piosenkę potrzebną w projekcie, ale po roku regularnego grania i paru koncertach poczuli, że tworzą zespół – tak powstał Gędzi Chór. Na początku 2020 roku ujrzała świat ich debiutancka płyta „Świętokrzyska Raga”. Znajduje się na niej 13 utworów, w większości do tekstów suchedniowskiego poety Jana Gajzlera, które wybrzmiały w Zagrodzie. Niektóre utwory bliskie są poezji śpiewanej, inne piosenki aktorskiej, piosenki turystycznej a niektóre ocierają się o tzw. „neofolk” czyli czerpią ze źródeł muzyki ludowej w sposób bardzo swobodny i dowolny. Trzon instrumentalny to dwie gitary wzbogacone o brzmienie skrzypiec, liry korbowej, cytry, kalimby czy fletu. Czasami śmieją się z siebie mówiąc, że nie tyle grają i śpiewają, co... „gędzą”. Zespół wystąpił w składzie: Ewa Skowerska – śpiew, kij deszczu; Hanka Macierzanka Konieczkiewicz – śpiew, dzwonek, rurki peszla; Magda Piasta-Bolechowska – skrzypce, kalimba; Norbert Koniu Konieczkiewicz – gitary; Łukasz Mazur – instrumenty perkusyjne; Mariusz Kosmalski - śpiew, gitary, lira korbowa, harmonijka, flet.

W przerwach występów zespołu odbyły się warsztaty rękodzielnicze „Związani Polską”. Twórczyni ludowa, Jadwiga Dulęba pokazała jak wykonać lalki „motanki”, a na warsztatach splatania kolorowych sznurków prowadzonych przez Milenę Kudlińską, uczestnicy wspólnie wykonali m.in. biało-czerwoną makramę. Uczestnicy warsztatów swe produkty mogli zabrać do domu. Udział w wydarzeniu był bezpłatny.

 

Wideo relacja z wydarzenia pod linkiem.